Rekli su o cd-u...
- Tatjana Gromača, književnica
- Gordana Buljan Flander, ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba
- Jasena Knez Radolović, urednica portala Roda.hr
- Rene Medvešek, glumac, redatelj i profesor scenskog govora
- Maja Uzelac, stručnjakinja i trenerica nenasilne komunikacije
- Mila Jelavić, pravobraniteljica za djecu
Tatjana Gromača, književnica:
Ozbiljan, odlično izvedeni projekt
Gordana Buljan Flander, ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba:
Životna mudrost i inteligentna jednostavnost
Jasena Knez Radolović, urednica portala Roda.hr:
Ne-obične priče za djecu
"Razgovori s djecom o "dubokim" temama života, smrti, ljudskih i općih životnih vrijednosti uvijek me iznova iznenade, oduševe i ispune srce toplinom koja još dugo nakon tih razgovora tinja i grije roditeljsku dušu. Prilika da započnete jedan od takvih, razgovora koji vam pružaju priliku da u djetetu otkrijete mudraca i učitelja, nalazi se pred vama.
Na ovom CD-u se ne nalaze obične priče za djecu. One su portal kroz koji možete zaviriti u djetetovu (i svoju) dušu i upoznati djetinje poimanje svijeta, one su prilika da u djetetu posijete i njegujete sjemenke ljudskih vrijednosti i potaknete ga da razmišlja o postupcima, njihovim posljedicama, međuovisnosti svih živih bića.
Posebna čar ovih priča je u tome što su dijelom namijenjene starijoj djeci, onoj na rubu ili već nogom u pubertetu pa će vam poslužiti kao prilika da se ponovo na trenutak povežete s njima i provedete ugodne trenutke razgovarajući o životu i unutarnjim izazovima koje život postavlja pred svakog od nas.
Ukoliko niste rječiti i bojite se kako ne biste znali povesti i voditi takav razgovor s djetetom, ne brinite. S CD-om dolazi i malena knjižica-priručnik za vođenje razgovora o pojedinoj priči i ideje za dodatne igre i dodatne aktivnosti koje će obogatiti vaše zajedničko vrijeme.
Ni nedostatak vremena neće biti dobar izgovor jer, pričice su kratke, svaka svega nekoliko minuta traju, a kad se upustite u razgovor sa svojim djetetom, vrijeme će stati."
Rene Medvešek, glumac, redatelj i profesor scenskog govora:
Izvrsno odabrani sadržaj
Maja Uzelac, stručnjakinja i trenerica nenasilne komunikacije:
Presudan je glas koji čita
"Mnogi pojmovi i odnosi mijenjaju značenje ako dolazi do pomaka u fokusu. Nije samo kontekst označitelj, nego i fokus. Ako je fokus na uvjetima za ljudski razvoj, na osobi, a nije na nekoj moralističkoj percepciji odgoja koja dominira roditeljskom glavom, onda će ovaj CD s pričama biti djetetu koje ga dobije – dar božji. Sam naslov je lijep i tajnovit „Lutka od soli“, a takvi su i neki naslovi priča, primjerice „Plop“, „Košulja sretnog čovjeka“, „Klin-čorba“…Kada izbor napravi velika pjesnikinja kao što je Vesna Krmpotić – možemo imati odmah pouzdanje da su to vrsne priče. Redoslijed u kojem se skače od najstarijih bajki i istočnjačkih priča na suvremeno antropomorfno edukativno pričanje – premda može zbuniti mlado uho – nije opasan; djeca su danas navikla već na nagle promjene roditeljskih raspoloženja i odluka. Presudan je glas koji čita. Slušanje, a ne gledanje je ovdje vrijednost za sebe. Naime, auditivni doživljaj ostavlja mnogo više prostora za metafizičku nadogradnju Imginacije. Zato upravo djeca osjećaju takvu privlačnost pri ponovljenom slušanju ili čitanju/pričanju neke priče. Najveća je sreća što se netko sjetio auditivne vrijednosti doživljavanja, pogotovo stoga što je užasno raširena vizualna, ona koja konzumeristički manipulira dječjom sviješću i maštom.
Metodičku obradu priča koja je dana u sveščici uz CD ne želim komentirati kao profesionalac; mogu samo reći da je za neke odgojitelje dobrodošla, a za nadobudne roditelje koji bi je htjeli iskušati bit će prezahtjevna, hvala bogu, jer svojim pitanjima odvlači pozornost djece od doživljaja i relaksacije, a zahtijeva zapamćivanje, obavezu,prosuđivanje, „štrebanje“, pogađanje problema, sve ono što je u školi omrznuto. Ostavite djecu da slušaju priču jednom ili više puta, ne žurite odmah na slijedeću. Možda dijete ima neka pitanja, a ne vi - da ih kao roditelji postavljate svom djetetu (očekujući da bude genijalac/ genijalka).
Razgovor o priči je dobar ako se odvija među vršnjacima i njihovim doživljajima, a ne prema našim očekivanjima što bi dijete tebalo doživjeti... Ovdje su priče koje dijete može samo slušati za „Laku noć!“, a divno je ako o njima i samo razmišlja, sluti, nada se, vjeruje, tuguje – i zaspi."
Mila Jelavić, pravobraniteljica za djecu:
Ostvarivanje djetetovih prava na aktivno spoznavanje svijeta
"Na spomen Konvencije o pravima djeteta mnogi će najprije pomisliti na pravo na zaštitu, sigurnost, zdravlje, odgoj i obrazovanje. Ali ne smijemo zaboraviti da djeca imaju pravo na igru i zabavu, aktivno spoznavanje svijeta koji ih okružuje i dobivanje informacija iz različitih izvora i medija, sudjelovanje u kulturnom životu i umjetnostima te na slobodno izražavanje u najrazličitijim i najkreativnijim oblicima.
U takvim aktivnostima djeci trebamo pružiti što više prilika da budu ono što jesu, da nam spontano prenose svoje misli, osjećaje i poruke o tome kakav svijet žele.
Ali dužni smo im pružiti poticaje koji ih usmjeravaju vrijednostima poput: odgovornosti, samostalnosti, snošljivosti, nenasilja, empatije. Obveza je odraslih usmjeravati i odgajati djecu da se ponašaju odgovorno prema sebi i drugima, da uče poštovati druge, zauzimati se aktivno za svoja i tuđa ljudska prava. U tome nam pomažu sadržaji koji su usmjereni temeljnim ljudskim vrijednostima, a ujedno i pripremljeni tako da djeci budu bliski, razumljivi i poticajni.
Konvencija o pravima djeteta obvezuje države, u svome članku 17., na poticanje stvaranja i širenje upravo takvih knjiga i sličnih poticajnih materijala za djecu te na poticanje medija da osiguraju djeci pristup vrijednim pozitivnim sadržajima kojima je cilj promicanje dobrobiti djeteta.
Stoga pravobraniteljica za djecu podržava i pozdravlja nastojanja usmjerena ostvarenju i ovog članka Konvencije.
U zvučnom zapisu Lutka od soli - Priče širom vremena i svijeta, u pričama koje je odabrala književnica Vesna Krmpotić i metodičkim uputama za razgovor i aktivnosti s djecom nakon slušanja priče, prepoznajemo nastojanje za ostvarivanjem ovih djetetovih prava. Zvučni zapis čini ove vrijedne priče pristupačnijima širem krugu djece. Također, poziv na zajedničko promišljanje vrijednosti o kojima je riječ u pričama, pomažu potpunijem ostvarivanju njihovog odgojnoga potencijala. U ovom slučaju, to je i poziv djeci na samoizražavanje i sudjelovanje - a to je još jedno važno načelo Konvencije o pravima djeteta."